Световната здравна организация предупреди, че COVID-19 се разпространява с притеснително висока скорост в някои части от Северното полукълбо, няколко месеца преди зимния грипен сезон, предаде "Ройтерс". "Започваме да виждаме притеснителни тенденции в някои страни", заяви Мария ван Керхове, водещ технически експерт за COVID-19 в СЗО на презентация, излъчена в социалните медии.
"Виждаме нарастване на броя на приетите в болница, на приетите в интензивни отделения, особено в Испания, Франция, Черна гора, Украйна и някои щати на САЩ. Това е притеснително, защото все още не е започнал грипният сезон", подчерта тя.
В няколко страни нараства броят на приетите в болница лица на възраст между 15 и 49 години, заразени с COVID-19, добави Ван Керхове. Майк Райън, началник на програмата за извънредни ситуации на Световната здравна организация, посъветва хората, изложени на висок риск от заразяване с COVID-19, да се ваксинират против грип.
COVID-19 се предава главно от симптоматични хора към други, с които са в близък контакт чрез респираторни капчици, чрез директен контакт със заразени лица или чрез контакт със заразени предмети или повърхности. Хората са наясно, че биха могли да се заразят с COVID-19 чрез малки дихателни капчици. До 3000 капки могат да се получат от една кашлица и малки частици остават във въздуха. За да се предотврати инфекцията, хората носят маски. Но по-големи частици попадат върху повърхностите на предмети. СЗО обяви, че хората могат да бъдат заразени чрез докосване на замърсени предмети и след това докосване на очите, носа или устата.
Новият коронавирус е един вид „обвит вирус“. Обвитият вирус е вирус, покрит със слой липиди. Увреждането на този слой води до дезактивиране на вируса. Озонът е в газова форма, което означава, че той има по-голяма проникваща способност от течните дезинфектанти. Той лесно се дифузира през капсида, протеиновата обвивка на вируса и уврежда нуклеиновата киселина (в този случай РНК). Високата концентрация на озон може да окисли капсида, което също води до дезактивиране на вируса. Научните изследвания показват, че 1 ppm озон може да елиминира 99,99% от коронавирус в рамките на секунди.
Дезинфекцира ли повърхности?
Стерилизацията на повърхността е от решаващо значение, защото микробите могат да оцелеят върху нея. Например, известно е, че коронавирусът оцелява на повърхността на пластмаса и стомана до 72 часа. Така че пречистването само на въздуха не е достатъчно за предотвратяване на вторична инфекция. В плазмен озонов режим озонът се отделя във въздуха. Озонът е не само много мощен дезинфектант, но и газ, така че може да стерилизира повърхностите и дори ъглите, където светлината не може да достигне. Пречиствателите на въздуха обаче могат да дезинфекцират само въздуха, но не и повърхностите.
Безопасен ли е?
Озонът има превъзходен стерилизиращ ефект, но може да увреди дихателните пътища на тялото, когато е изложен дълго време на високи концентрации на озон. Хората, които никога не са използвали продукти на основата на озон, могат да бъдат уплашени. Нашият продукт обаче е оборудван със сензор. Така че, когато открие хора по време на плазмен озонов режим, излъчването на озон спира и се активира функцията за разлагане. В режим на дезинфекция озонът не изтича навън.
Екологичен ли е?
Колкото и ефективен да е за стерилизация, ако останат вещества, които са вредни за околната среда, това неизбежно ще бъде вредно и за човешкото тяло. Озонът стерилизира чрез окисляване на клетъчната мембрана на микробите и по време на този процес на окисляване самият озон се редуцира до вода и кислород.